top of page

Už niekoľko rokov testujeme vhodné technológie a substráty, aby bolo pestovanie rastlín na stene jednoduché. Údržba je nenáročná, stačí naliať vodu s hnojivom do hornej nádržky, pričom sa všetky rastliny v obraze zalejú na jeden šup. Vďaka vododržnému substrátu stačí opakovať zálievku raz za 2 týždne (podľa svetelnosti a ročného obdobia).

Pomocou jednoduchých trikov je možné určiť svetelnosť vybraného miesta (kliknite tu), pre výber vhodných  rastlín.  Ak je denného svetla málo, odporúčame doplniť umelé rastové svetlo, ktoré poskytuje rastlinám svetelné spektrum potrebné pre ich vývoj.  Súčasťou každého obrazu je vlhkomer, ktorý uľahčuje stanoviť čas zálievky, kokosový substrát pre výsadbu rastlín do obrazu a hnojivo.

Návod na výsadbu a údržbu si pozrite tu.

Ako vybrať rastliny podľa svetelných podmienok?

​Živé obrazy sme navrhli tak, aby na vašej stene vyzerali perfektne s čo najmenšou údržbou. Po rokoch skúseností však vieme, že svetlo je všetko. A rôzne rastliny majú rôzne potreby. Pri výbere rastlín sa orientujte podľa úrovne osvetlenia: slabé, stredné, silné.

Tu kliknite pre určenie svojej úrovne svetelnosti.

slabé

dobré

silné

Rastliny,
ktoré radi používame

.Svetlé miesto, nie však priame slnko, milujú trochu ranných a večerných lúčov. Steny vzdialené 1,5 až 3 metre od okna orientovaného južne, a do 3 metrov od okien orientovaných východne alebo západne

 Svetlé miesto, najlepšie pri južnom okne. alebo miesta s dostatkom rozptýleného svetla, kde môže byť rastlina vystavená aj priamemu slnečnému žiareniu na čas 3 až 4 hodiny denne. Sú to  všetky miesta  v blízkosti okien orientovaných na východ a západ, ideálne juho-západ.

  Rozptýlené svetlo, teda miesta vzdialené do 3 metrov od okna orientovaného na sever a pri južných oknách vo vzdialenosti od 2 až 5 metrov.

Scindapsus

pictus

Scindapsus Neon

Epipremnum aurea

Scindapsus

N Yoj

Anthurium

Spathiphyllum

Dracena

Maranta

Nephrolepis

Peperomia rotundifolia

Tradeskancia zebrina

Peperomia angulata

Epipremnum aurea

Filodendron scandens

výsadba

Výsadba

Kokosový substrát udržuje vlhkosť dlhšie obdobie, uvoľňuje ju koreňom postupne, je vzdušný a stabilný. Nedegraduje ako bežný substrát, rastliny budú prosperovať bez presadzovania niekoľko rokov, pričom kokos môžeme použiť opakovane.

  • rastliny vhodné na výsadbu majú priemer balu 9 až 12 cm,

  • substrát pôvodného koreňového balu jemne oklepeme. U rastlín s menším balom (7-9 cm), stačí jemne narušiť jeho povrch.

  • dno kvetináča vyplníme kokosom, vložíme rastlinu a obsypeme kokosovým substrátom aj po obvode, utlačíme,

  • prvé týždne rastliny v obraze sledujte, zistíte frekvenciu zálievky kontrolovaním vlhkomeru.

  • Rastliny sa Vám za starostlivosť odmenia!

​Živé obrazy sú navrhnuté tak, aby na stene vyzerali perfektne a ich údržba  je jednoduchá a zrozumiteľná. Stane sa, že niektorú z rastlín bude treba časom vymeniť, preto je pre nás dôležité, aby aj výmena rastliny bola ľahká. Po rokoch skúseností však vieme, že svetlo je všetko.  A rôzne rastliny majú rôzne potreby. Pri výbere rastlín sa orientujte podľa úrovne osvetlenia: slabé, stredné, silné.

Tu sú rastliny. ktoré do obrazov radi vysádzame my.

manual
manual1.jpg
manual2.jpg
manual3.jpg

Ako to funguje?

zalievanie - naplnením hornej nádržky sa zálievka rozvedie do všetkých kvetináčov.

kokosový substrát - udržuje vlhkosť 1 - 3 týždne podľa ročného obdobia.

vlhkomer signalizuje potreby zálievky červenou kontrolkou

rastová lampa umožňuje umiestniť obraz aj na horšie osvetlenú stenu

systém závesných kvetináčov uľahčuje výmenu rastlín (v prípade, že živý obraz vyžaduje úpravu).

nákres.png
bottom of page