top of page

často kladené otázky

Ako sa treba starať o rastliny v obraze?

​Rastliny potrebujú pre život vodu, svetlo, živiny. Do obrazov sú zasadené v  kokosovom pestovateľskom substráte. Je to inertný materiál schopný zadržať vodu a postupne ju rastlinám uvoľňovať. Optimálny pomer vody a vzduchu vytvára vynikajúce podmienky pre rast a zdravie koreňového systému. Kokosový substrát nedegraduje ako zemina, jeho vlastnosti sa časom nemenia, takže rastliny budú v obraze prosperovať bez presádzania niekoľko rokov.

Voda: Do vrchnej nádržky približne raz za 2 týždne doplňte vodu so živinami. Ako často budete zalievať závisí od svetelnosti a ročného obdobia. Slabšie osvetlené obrazy v zimnom období stačí zaliať raz za 3 týždne. Naopak dobre osvetlené rastliny v lete zalievame raz za 10 dní. Prvé týždne pozorne sledujte potrebu zálievky. Stanovíte ju jednoducho pomocou vlhkomeru, ktorý skenuje vlhkosť pôdy. Červená dióda Vás upozorní na potrebu zaliatia. Ak je vlhkosť substrátu primeraná svieti zelená.

 

Jednoduchý prepočet množstva zálievky podľa miery 1 dcl na jeden kvetináč, pri menšom obraze so 6 rastlinami je to 6 dcl. Nalejeme teda kľudne 9 dcl  zálievky (kapacita vrchnej nádržky). Prebytočná tekutina prekvapká do spodnej nádržky, kde bude rastlinám v spodnom rade prístupná. Toto miesto v obraze ocenia najmä paprade, lopatkovce, ale aj potosy.

Svetlo: Najprv zistite  úroveň svetelnosti vašej steny a podľa toho vyberte rastliny. Minimálna potreba pre živé obrazy je 500 luxov. Pri nižšej úrovni osvetlenia doprajte rastlinám doplnkové rastové svetlo. A prisviecujte 8 hodín denne.

Živiny: rastliny sú zasadené v kokosovom substráte, ktorý sám o sebe neobsahuje žiadne živiny, takže je potrebné dopĺňať výživu s každou zálievkou. Výhodou je že kokosové čipsy nedegradujú, a sú schopné opakovane nasávať výživu, ktorá je potom ľahko prístupná rastlinám. vyskúšali sme množstvo rôznych výživ, a odporúčame požívať výživu pre kokosové substráty na prírodnej báze Coco-hesi - univerzal.

Zhrnutie: pestovanie na dobre osvetlenej stene je veľmi jednoduché, stačí dolievať vodu so živinami do vrchnej nádržky podľa potreby, ktorú signalizuje vlhkomer zapichnutý v kvetináči

svetelnosť

Ako zistím úroveň svetla?

silné, dobré alebo slabé svetlo?  Tu sú tri jednoduché spôsoby ako určiť úroveň osvetlenia, ktoré Vám pomôžu pri výbere rastlín.

1. Použite profesionálny luxmeter.

2. Stiahnite si aplikáciu na meranie svetla (napríklad Lux Meter od waldau-webdesign je celkom         dobrá).

3. Tieňový test. vyberte si miesto na stene, kde bude obraz. Keď je slnko najsilnejšie (od 11.00 do 13.00), zdvihnite ruku 15 cm od steny a analyzujte tieň, aby ste určili silu svetla:

  • Silné osvetlenie: Ak je vaša stena osvetlená jasným svetlom aspoň 6 hodín denne. Tieň vrhnutý na túto stenu by ukázal čisté, ostré obrysy a silný kontrast. Luxmeter by ukazoval nad   2000- lx.

  • Dobré osvetlenie: Ak vaša stena dostáva prevažne filtované slnečné svetlo aspoň 6 hodín denne. Tieň vrhaný na túto stenu môže vyzerať trochu rozmazane, ale stále zobrazuje definovanú siluetu. Luxmeter by ukazoval medzi 1000-2000 lx.

  • Slabé osvetlenie: Ak vaša stena nedostáva žiadne priame slnko. Nájsť tieň je obtiažne. Luxmeter by nameral medzi 500-1000 lx.

POZNÁMKA: živý obraz potrebuje minimálne 200 lx, aby prežil. Ak je vaša stena príliš tmavá, použite doplnkové osvetlenie Takisto použite rastové svetlo ak túžite po rastlinách, ktoré si žiadajú lepšie osvetlenie.

Dá sa živý obraz napojiť na automatickú závlahu?

Jednoduchý zavlažovací systém, ktorý pomôže majiteľovi hlavne v čase dlhodobejšej neprítomnosti môže byť súčasťou obrazu, stačí zakliknúť v objednávke. Tu si môžete pozrieť ako to funguje.

​​

Môžem zavesiť živý obraz vonku?

Áno, drevo je ošetrené ochranným náterom, ktorý pomáha s odolnosťou a trvanlivosťou, ale  drsné vonkajšie podmienky zhoršia drevo rýchlejšie.  Preto je vhodnejší variant eo_ bez rámu. Po konzultácii však dokážeme zvýšiť odolnosť materiálov voči povetrnostným podmienkam, preto je potrebné zadať požiadavku do objednávky.

Aká je záruka na živý obraz eo.

Záručná doba na živý obraz eo sú 2 roky od prevzatia výrobku. Na živé  rastliny sa záruka nevzťahuje.
 

Aké sú podmienky na vrátenie tovaru?

Máte až 14 dní na to, aby ste tovar vrátili nepoškodený do nášho ústredia, bez akýchkoľvek otázok.

E-mail: eo@ziveobrazy.sk
Telefón: 00421 911 242 003

Čo ak rastliny odídu? Môžem presadiť svoje vlastné?

Rastlinám sa môžu stať veci, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Do závesných kvetináčov eo však jednoducho presadíte rôzne rastliny do priemeru zemného balu 12 cm. Tu je príklad rastlín, ktoré radi požívame.

Môžem si objednať inú veľkosť obrazu?

Sme priamy výrobcovia živých obrazov, a preto sme otvorený riešiť vaše požiadavky individuálne. Pošlite nám e-mail: eo@ziveobrazy.sk
 

Môžem pestovať bylinky v obraze?

Áno, majte ale na pamäti, že bylinky potrebujú výborné osvetlenie, aby sa im darilo.

bottom of page